Co drugi kierowca ma nieskorygowaną wadę wzroku

 2016-10-13

Do kierowcy prowadzącego samochód dociera nawet do 120 bodźców na minutę. Nic dziwnego, że dobry wzrok kierowców ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Niestety 2/3 z nich bada się raz na pięć lat lub rzadziej, a 50% ma nieskorygowane wady wzroku! Czy zatem powinni wyjeżdżać na drogi?

W Polsce prawo jazdy ma 20 mln osób, z czego 85% dokumenty zostały wydane bezterminowo. Niestety brak obowiązku cyklicznego badania wzroku powoduje, że wielu kierowców tego nie robi. „Prowadzenie samochodu wymaga zarówno umiejętności motorycznych, jak i zdolności percepcyjnych, na które składa się między innymi skuteczne widzenie” – mówi  Monika Wojtczak-Kwaśniewska z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Szacuje się, że tylko 1/4 wszystkich wypadków drogowych wynika z nieuwagi. Niestety wraz z wiekiem wzrasta wrażliwość na kontrast i olśnienie oraz narasta upośledzenie pola widzenia. „Jeśli zauważamy, że nasz wzrok w różnych sytuacjach nie spełnia naszych oczekiwań (rozmazuje nam się obraz czy męczą nam się oczy), powinniśmy niezwłocznie udać się do optyka okularowego lub optometrysty” – zaznacza rozmówczyni.

Dostarcza Infowire