Skalskim ofiarom smogu

 28-12-2016

W środę 21 grudnia Stowarzyszenie "Moja Polska" zorganizowało akcję upamiętniającą skalskie ofiary smogu. Na skalskim Rynku wystawiono trumnę, zapalono znicze i ustawiono płytę nagrobną z napisem Pamięci 5 osób, które w 2016 roku zmarły w Skale z powodu smogu. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z tego wydarzenia.

Celem akcji było zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację mieszkańców Skały, którzy borykają się nie tylko z wysokim stężeniem trujących pyłów w powietrzu, ale także z brakiem inicjatyw samorządowych mających na celu poprawę jakości powietrza. Odczyty pyłomierzy w sezonie grzewczym rzadko spadają do poziomów dopuszczalnych - trującą normą w Skale jest przekroczenie alarmowych poziomów o 200%.

Organizatorzy akcji chcą poprawy stanu powietrza, lecz sami - bez wsparcia na poziomie samorządowym - nie są w stanie dokonać zmian potrzebnych całej gminie.

Podczas środowej, dość szokującej formą, akcji członkowie Stowarzyszenia Moja Polska pokazali, że według nich smog w Skale to śmiertelne zagrożenie. Przy okazji happeningu udało się porozmawiać z wieloma mieszkańcami, którzy nie wiedzieli o możliwości wymiany pieca z dofinansowaniem czy choćby o możliwościach mniej szkodliwego palenia odgórnego.

W ciągu 1,5h akcji rozdano 200 ulotek i 100 masek przeciwpyłowych, a także odbyto kilkadziesiąt rozmów z mieszkańcami Skały.