Nasza skalska (e)misja: gmina bez smogu!

 08-02-2017

Jakość powietrza w Skale przyniosła nieoczekiwanie międzynarodową sławę tej niewielkiej miejscowości, sąsiadującej z Ojcowskim Parkiem Narodowym. 28 stycznia w spowitym we mgle i smogu tamtejszym Domu Kultury spotkali się mieszkańcy, społecznicy i urzędnicy, aby podyskutować o sposobach poprawy jakości powietrza w gminie.

W grudniu ubiegłego roku, po tym jak stężenia pyłów w skalskim powietrzu przekroczyły 20-krotnie dopuszczalne normy, Stowarzyszenie „Moja Polska” zorganizowało na rynku w Skale happening pod hasłem "Uczcijmy pamięć ofiar smogu". Ze względu na swą szokującą formę odbił się on szerokim echem w krajowych mediach i ściągnął uwagę zagranicznych mediów na tę podkrakowską miejscowość. Teraz organizatorzy pokazali, że zależy im nie tylko na zwróceniu uwagi na problem, ale także na jego rozwiązaniu. Dlatego zorganizowali debatę pod hasłem "Nasza skalska (e)misja - gmina bez smogu!", w której udział wzięli eksperci z zakresu m.in. ogrzewania, termomodernizacji budynków, pozyskiwania funduszy czy pomiarów zanieczyszczeń, a także Burmistrz Miasta i Gminy Skała, Tadeusz Durłak.

Prelegenci mówili o przyczynach smogu oraz różnorodnych sposobach ograniczania emisji szkodliwych substancji, czy to przez odpowiedni dobór paliw i sposobu palenia, czy też korzystanie z alternatywnych źródeł energii lub poprzez zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło dzięki odpowiedniej termoizolacji. Nie zabrakło również informacji dotyczących pozyskiwania dotacji na takie działania.

Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć smog na własne oczy, a to dzięki doświadczeniu jakie przeprowadzono w trakcie debaty. Odkurzacz przez 5 minut zasysał powietrze z zewnątrz przez wacik, który zbierał wszystkie zanieczyszczenia. Po tym czasie jego kolor bliższy był niestety węgla niż świeżego śniegu... Tyle właśnie brudu zostaje w naszych płucach po 3 godzinach spędzonych na „świeżym” powietrzu.

Długotrwała ekspozycja na znajdujące się w powietrzu pyły ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie wszystkich, ale przykre konsekwencje są szczególnie szybko odczuwane przez dzieci, osoby starsze oraz borykające się z problemami zdrowotnymi. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej znaleźć i wdrożyć rozwiązania, dzięki którym Skała pożegna się ze smogiem. Trzeba o tym rozmawiać, stąd pomysł na debatę. Organizatorzy ze Stowarzyszenia „Moja Polska” zapowiadają jednak, że to nie jest jeszcze ich ostatnie słowo w tym temacie.

Stowarzyszenie "Moja Polska" zaprasza do współpracy wszystkich, którzy chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość - zarówno ze Skały jak i gmin ościennych. Więcej szczegółów na temat działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej oraz Facebooku.