Festiwal Muzyczny Majówki w Ojcowie

 11-04-2017

Festiwal Muzyczny Majówki w Ojcowie odbędzie się w maju tego roku już po raz drugi. Jego korzeni należy szukać na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Ojców był uzdrowiskiem, do którego zjeżdżali się głównie mieszkańcy Warszawy, żeby odpocząć, wyleczyć „ogólną drażliwość” i „wyrzuty skórne” oraz  poczuć powiew wolnej Galicji. W muszli koncertowej stojącej w centrum Ojcowa odbywały się wówczas liczne koncerty. 

Chcąc odrodzić tamte tradycje oraz wzbogacić ofertę turystyczną Ojcowskiego Parku Narodowego powstał pomysł zorganizowania festiwalu prezentującego muzykę klasyczną na wysokim poziomie. Telewizja Refleksja objęła wydarzenie patronatem medialnym.

W tym roku odbędą się 4 koncerty, będące swoistą podróżą w czasie przez Europę:

1 maja zawitamy do słonecznej Hiszpanii. Usłyszymy najpiękniejsze klasyczne pieśni hiszpańskie przeplatane utworami na gitarę solo, w wykonaniu Krzysztofa Cyrana (gitara) i Ady Bujak (śpiew). Zanurzymy się w przepysznej baśniowej historii od arabskiego średniowiecza, przez Złoty Wiek, aż po czasy nowożytne.

6 maja przeniesiemy się w kraje słowiańskie. Będziemy mogli posłuchać pieśni polskich, rosyjskich, czeskich w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej z klasy śpiewu pani Agnieszki Monasterskiej. Przy fortepianie zasiądzie Dorota Moliszewska. 

13 maja znajdziemy się w górzystej Szkocji i spotkamy się z prawdziwym Szkotem grającym na dudach. Celtic Triangle to unikalne trio (Katarzyna Wiwer - sopran, Irena Czubek-Davidson - harfa, Lindsay Davidson - dudy) czerpiące inspirację z muzycznych korzeni Szkocji, które porywa publiczność zarówno aranżacjami starych szkockich pieśni, jak i nowymi kompozycjami wykorzystującymi elementy muzyki tradycyjnej i starej formy. 

14 maja na zakończenie festiwalu odwiedzimy XVII wieczne Niemcy i posłuchamy niemieckich motetów w wykonaniu chóru Kantorei Sankt Barbara pod dyrekcją Wiesława Delimata. 

Wszystkie koncerty zaplanowane są na godz. 16:30 i odbywać się będą w Hotelu pod Łokietkiem (obecnie Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze) w Ojcowie.  Wstęp na koncerty jest bezpłatny. 
Więcej o wykonawcach koncertów można przeczytać na www.muzycznemajowki.pl.