Kaniula dożylna – czym jest i jak wygląda jej budowa?
Stałym elementem leczenia szpitalnego jest stosowanie kroplówek u pacjentów. Do tego potrzeba jednak specjalnych akcesoriów, które pozwolą podawać leki lub płyny (w tym elektrolity) bezpośrednio do krwiobiegu. W tym celu niezbędne są kaniule dożylne. Czym są te produkty i jak wyglądają? Sprawdź to już teraz.
Czym jest kaniula dożylna?
Nazywana także wenflonem kaniula dożylna to rurka wykonana z tworzywa, umieszczana w żyle pacjenta. Do tego celu niezbędna jest stalowa igła. Pozwala ona w łatwy sposób podawać pacjentowi leki. Nierzadko bywa też świetnym rozwiązaniem, gdy sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji. Zamiast podawania osobnego zastrzyku, wystarczy wetknąć końcówkę strzykawki w zastawkę i wstrzyknąć dany preparat. Co więcej – dzięki niej łatwo pobierze się również krew do badania.
Gdzie natomiast się ją umieszcza? Kaniule dożylne wkłuwa się zazwyczaj w żyły podskórne przedramienia lub na zgięciach łokciowych. W sytuacjach, gdy naczynia te pozostają niewidoczne, można je umieścić także na grzbiecie dłoni. Warto wiedzieć, że wenflony, z pewnymi wyjątkami, należy zmieniać co około 72 godziny, aby nie powstał na nich skrzep.
Jak zbudowany jest wenflon?
Wiedząc już, do czego służą, warto dowiedzieć się więcej o ich budowie. Na konstrukcję kaniuli dożylnej składają się igła (usuwana po wkłuciu), elastyczny cewnik, skrzydełka stabilizujące położenie, wlot do wstrzyknięć z zastawką, komora wpływu wstecznego i końcówka z zamkiem typu Luer. Warto wiedzieć, że wenflony mają różne kolory, co nie zależy od przypadku – każda barwa oznacza inny rozmiar wewnętrznej średnicy cewnika.
Kaniule – gdzie je kupić?
Produkty te można nabyć w sklepach medycznych. Tam też znajdziesz kaniule dożylne różnych rodzajów, dopasowane do określonych wymagań. W przypadku wątpliwości, które akcesoria wybrać – warto zwrócić się do obsługi takiej firmy o poradę. Wykwalifikowani fachowcy udzielą wyczerpujących informacji o dostępnych artykułach.