Czy przewody wentylacyjne są niezbędne w uprawie roślin?

Czy przewody wentylacyjne są niezbędne w uprawie roślin?

Osoby profesjonalnie zajmujące się uprawą roślin doskonale wiedzą, jakie warunki należy im zapewnić, aby ładnie się rozwijały i wydały oczekiwane plony. Dotyczy to nie tylko zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych czy oświetlenia, szczególnie w okresie kiełkowania, ale także związanych z wymianą powietrza. Chcesz się dowiedzieć, jakie to warunki? Przeczytaj dalszy ciąg tego artykułu!

Dlaczego wymiana powietrza w pomieszczeniach uprawowych jest istotna?

Chcąc zadbać o rośliny uprawiane w namiotach typu growbox, koniecznie należy zadbać o zagwarantowanie im odpowiedniej wentylacji. To konieczny warunek, aby zapewnić uprawom odpowiednią mieszankę tlenu i dwutlenku węgla. Dobrze dobrany system pozwoli także regulować temperaturę i wilgotność. Wymiana powietrza jest bardzo ważna dla sadzonek i większych roślin, które muszą mieć zapewnione najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu. W przeciwnym razie mogą wystąpić u nich różne problemy, takie np. jak żółknięcie liści czy rozwój chorób grzybowych.

Jak można zapewnić roślinom odpowiednią wymianę powietrza w namiocie uprawowym?

Rozwiązać ten problem można, montując wentylację mechaniczną, gdyż grawitacyjna, inaczej pasywna, nie jest wystarczająca. Aby ją zbudować, konieczne są nie tylko przewody wentylacyjne , ale też odpowiednie wentylatory:

  • mieszające,
  • kanałowe,
  • promieniowe.

Zadaniem tych pierwszych jest poruszanie powietrza wewnątrz namiotu, a dzięki temu dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości dwutlenku węgla. Niestety, emitują one spory hałas, co w przypadku upraw domowych powoduje uciążliwość, dlatego wiele internetowych sklepów ogrodniczych specjalizujących się w sprzedaży tego sprzętu ma również do zaoferowania odpowiednie tłumiki do wentylatorów.

Jakie przewody wentylacyjne można znaleźć w sklepach?

Oferta sklepów internetowych jest niezwykle bogata, dlatego każda osoba pragnąca zapewnić swoim roślinkom jak najlepsze warunki znajdzie w niej to, czego potrzebuje. Wśród dostępnych przewodów wentylacyjnych są elastyczne i wytrzymałe wyroby:

  • standardowe,
  • izolowane,
  • kombinowane,

różniące się średnicą, więc nie ma problemu z ich doborem do wielkości pomieszczenia uprawowego.

Czy do montażu przewodów wentylacyjnych potrzebne są specjalne narzędzia?

Do takich prac nie ma potrzeby stosowania specjalnych narzędzi, gdyż przewody można instalować za pomocą zacisków lub taśmy samoprzylepnej. Chcesz cieszyć się dobrze funkcjonującym systemem wentylacji? Znajdź sklep mający bogatą ofertę przewodów i wentylatorów i zamów odpowiadające Ci modele!