Czy w terapii jąkania wykorzystuje się ćwiczenia oddechowe?

Czy w terapii jąkania wykorzystuje się ćwiczenia oddechowe?

Silny stres czy problemy emocjonalne często powodują kłopoty z artykułowaniem myśli nawet w banalnych sytuacjach. Problem ten dotyka dorosłych, młodzież i dzieci, zwłaszcza gdy te osoby mają zaniżoną samoocenę i poczucie niskiej wartości. Można sobie jednak z tym poradzić, pracując nad sobą. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, w jaki sposób.

Czy tylko stres i poczucie niskiej wartości są przyczynami jąkania?

Chociaż są to jedne z najczęstszych przyczyn, problem ten może mieć bardzo różne podłoże. Do innych powodów trudności w komunikowaniu się można też zaliczyć:

  • napięcie mięśniowe i wadliwą aktywność nerwów,
  • zaburzenia oddychania mające wpływ na kontrolę wdechu i wydechu,
  • urazy czaszki lub mózgu,
  • obciążenie dziedziczne.

Jak radzić sobie z taką przypadłością?

Naukowcy oceniają, że z tego rodzaju problemem boryka się ponad 60 mln osób na świecie. Tylko nieliczni są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przykładem może być wielki myśliciel i orator grecki Demostenes, który stosował bardzo drastyczną metodę, prowadzącą jednak do sukcesu. Obecnie terapia jąkania polega na wykorzystaniu rozmaitych technik oddechowych i związanych z wymową kolejno głosek, sylab itd., których uczą doświadczeni terapeuci. 

Gdzie osoby dotknięte jąkaniem mogą zwrócić się po pomoc?

Osoby zdeterminowane do pracy nad sobą mogą szukać pomocy w ośrodkach terapeutycznych, które prowadzą zajęcia w niewielkich grupach. Jest to bardzo ważne, aby osoby jąkające się otrzymały odpowiednie wsparcie także ze strony uczestników z tymi samymi problemami. Zajęcia grupowe:

  • pomagają w budowaniu atmosfery zrozumienia,
  • pozwalają dzielić się doświadczeniami,
  • zachęcają do pracy nad sobą.

Ważne jest też, aby osoba podejrzewająca przyczynę swojej przypadłości poinformowała o tym terapeutę.

Ile pracy trzeba włożyć aby móc cieszyć się prawidłową mową?

Każdy człowiek jest inny, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Chcesz uporać się ze swoim problemem lub pomóc komuś bliskiemu? Znajdź online odpowiednią placówkę i skorzystaj z programu terapeutycznego.