Hala produkcyjna – stalowa czy murowana? Poznaj porównanie

Hala produkcyjna – stalowa czy murowana? Poznaj porównanie

Inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa wymaga niekiedy postawienia nowych obiektów. Jeśli stoisz przed budową hali produkcyjnej, niewykluczone, że zastanawiasz się nad tym, czy lepiej zdecydować się na konstrukcję stalową lub murowaną. Chcesz dowiedzieć się więcej o obu rozwiązaniach? Przeczytaj poniższy artykuł!

Koszty budowy

Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii jest wydatek, jaki trzeba ponieść na inwestycję. Wznoszenie obiektów z cegły wiąże się z dużymi kosztami. Wynika to z faktu, że są one zdecydowanie bardziej złożone. Obok fundamentów należy zadbać jeszcze o stosowną konstrukcję nośną, wykończenie wnętrz i ścian na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w takim wypadku mury muszą być dwuwarstwowe. Nietrudno więc oszacować, że koszty związane z budową będą wysokie, tym bardziej jeśli doliczy się do tego akcesoria uzupełniające, w tym drzwi, okna etc.

Jak to wygląda w przypadku obiektów z elementów stalowych? Tutaj również trzeba zastosować fundamenty, szkielet ze stali, obudowę ścian i pokrycie dachu, a także szereg akcesoriów uzupełniających, w tym okna, drzwi oraz bramy. Hala produkcyjna z tego surowca nie wymaga jednak dalszego wykończenia, gdyż powstaje z gotowych, dopasowanych do określonych wymogów komponentów, jakie należy po prostu złożyć.

Czas wznoszenia obiektu

Różnica w skomplikowaniu projektów przekłada się nie tylko na koszty związane z budową, ale i czas jej trwania. Prostsza od obiektu murowanego  hala stalowa oznacza znaczne skrócenie całego procesu. Zwykle tego typu konstrukcje powstają najdalej w ciągu kilku miesięcy. Tradycyjne budownictwo z kolei wiąże się z nawet kilkuletnimi pracami.

Funkcjonalność konstrukcji

Przez lata murowane budynki świetnie się sprawdzały jako obiekty, w których można było prowadzić najróżniejsze działalności, w tym produkcję i magazynowanie. Współcześnie jednak hala produkcyjna stalowa ma niemal taką samą funkcjonalność, a przy tym ma szereg innych, w tym wymienionych wyżej atutów. Wystarczy wybrać odpowiednie komponenty i technologię, by spełniały one określone wymagania.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie bez przyczyny wiele powstających obiektów przemysłowych to budynki ze stali. Stalowa konstrukcja jest nie tylko praktyczna i można w niej zorganizować przestrzeń produkcyjną, ale też cechuje się dużą trwałością. Pamiętaj jedynie, aby wybrać ofertę doświadczonego wykonawcy, gwarantującego sprawdzone rozwiązania.