Jaki ekran do projektora?

Kino domowe to marzenie każdego miłośnika sztuki filmowej. Najlepsze tytuły oglądane w zaciszu własnego mieszkania w pięknym, profesjonalnym obrazie znanym z dużego ekranu to świetny sposób na udany relaks. Żeby jednak cieszyć się wysoką jakością, trzeba nabyć dobry sprzęt. Jaki ekran do projektora kupić, żeby być zadowolonym? Sprawdź!

Rodzaj ekranu

Należy zastanowić się nad rodzajem wyświetlacza. Właściwy wybór będzie decydował o tym, czy stworzona w domu przestrzeń będzie funkcjonalna. Decydować można między wariantem rozwijanym oraz ramowym, czyli umieszczanym na ścianie na stałe. Trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca w pomieszczeniu. W przypadku niewielkich wnętrz lepszym rozwiązaniem wydają się wersje zwijane, które można umieszczać w dowolnej strefie. Przede wszystkim jednak nie wiszą one na stałe, a zatem nie zaburzają przestrzeni, co w przypadku małych pokoi wydaje się kluczowe.

Właściciele obszerniejszych salonów powinni zdecydować się na model mocowany na stałe. Dlaczego? Ponieważ zapewniają one lepszą jakość obrazu. Chodzi o to, że są one idealnie płaskie, czego niestety nie można powiedzieć o tych drugich. W ich przypadku zawsze pojawiają się choćby najmniejsze rozluźnienia czy poruszenia materiału, co negatywnie wpływa na efekt wyświetlanego filmu. Nie są to duże odstępstwa, ale prawdziwi miłośnicy kina z pewnością dostrzegą różnice.

Zatem, zastanawiając się nad tym, jaki ekran projekcyjny wybrać, najpierw należy sprawdzić, jakie możliwości montażu stwarzają warunki mieszkaniowe.

Obraz

Drugim kluczowym czynnikiem jest format wyświetlanego obrazu. Często klienci popełniają błąd, kierując się jak najwyższymi parametrami, co nierzadko jest złym posunięciem i wiąże się z przepłaceniem. Chodzi o to, że wartość ta musi być dopasowana do technologii, w jakiej pracuje projektor. Nawet najlepszy wyświetlacz (najwyższa rozdzielczość itp.) nie pokaże swoich możliwości, jeśli urządzenie główne nie jest w stanie nadawać w tak wysokiej jakości. Dlatego zawsze należy kierować się kompatybilnością.

Zatem, jaki ekran do projektora wybrać? Jeśli projektor pracuje np. w formacie 16:9, dokładnie taki sam powinien być ekran, zakup lepszego będzie stratą pieniędzy.

Rozmiar

Na koniec należy podjąć decyzję dotyczącą rozmiaru wyświetlacza. Jaki powinien być? To zależy przede wszystkim od tego, jaka odległość projektora od ekranu będzie w danym pomieszczeniu. Szacuje się, że idealna szerokość wyświetlacza powinna wynosić 1/2 lub 2/3 długości dzielącej widza od miejsca, w którym będzie widoczny obraz.

Stawiaj na jakość!

Kino domowe zrobiło się dosyć popularne. Na rynku działa mnóstwo firm oferujących tego typu sprzęt. Niestety, ale wiele z nich dystrybuuje urządzenia niskiej jakości, które nie pozwalają delektować się pięknem detali obrazu. Dlatego warto kupować wyłącznie produkty renomowanych marek u profesjonalnych sprzedawców, którzy gwarantują, że ich wyroby zapewnią niesamowity efekt.