Kaniule dożylne – gdzie znajdują zastosowanie?

Kaniule dożylne – gdzie znajdują zastosowanie?

W trakcie hospitalizacji (i nie tylko) ważne jest, by pacjent miał stały dostęp do określonych medykamentów, podawanych bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Zamiast każdorazowego wkłuwania w ciało, stosuje się kaniule dożylne, co pozwala podłączać kroplówki i szybko podawać leki ze strzykawki. Kiedy stosuje się wenflony? Przekonaj się poniżej!

Kaniula dożylna – co to jest?

Czym jest ten niewielki, acz bardzo ważny przyrząd? Kaniule dożylne to wykonane z tworzywa rurki oplatające metalowe igły (usuwane po wkłuciu), które zakłada się na naczyniach krwionośnych w celu m.in.:

  • podawania kroplówek z elektrolitami,
  • wstrzykiwania leków,
  • pobierania krwi hospitalizowanego pacjenta,
  • transfuzji płynów ustrojowych.

Budowa wenflonu, jak też się nazywa to akcesorium, składa się z igły, cewnika (czyli ww. rurki), skrzydełek stabilizujących, wlotu do wstrzyknięć z zastawką, komory wpływu wstecznego i końcówki z zamkiem typu Luer, ułatwiającym zakładanie kroplówek.

Wenflony a ich kolory

Każda barwa identyfikuje inny rozmiar produktu. Fioletowych modeli, które są najmniejsze, używa się najczęściej w przypadku dzieci, w tym noworodków. Żółte i niebieskie są z kolei wykorzystywane w przetaczaniu krwi. Różowe i zielone należą do standardowych wenflonów. Białe natomiast zwykle zakładane są w sytuacji, gdy lek trzeba podać tak szybko, jak to możliwe. W przypadkach awaryjnych używa się brązowych i szarych akcesoriów. Ostatecznie – czerwone, pomarańczowe i brązowe stosuje się w przypadkach najpoważniejszych.

Kaniula – małe akcesorium niezbędne w nowoczesnej medycynie

Lekarze korzystają z różnych, nowoczesnych urządzeń. Jednak takie proste, niewielkie produkty mają ogromne znaczenie w przywracaniu pacjentom zdrowia. Dlatego należy wybierać modele od sprawdzonych dostawców. To daje gwarancję ich jakości. A jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące artykułów – warto zwrócić się do sprzedawcy z pytaniami.