Plusy i minusy sprzęgieł hydrokinetycznych – poznaj je już teraz!

Plusy i minusy sprzęgieł hydrokinetycznych – poznaj je już teraz!

W pojazdach i maszynach stosuje się różne sposoby przenoszenia energii między napędem a układem jezdnym. Wśród nich zaś wylicza się m.in. sprzęgła hydrokinetyczne. Wykorzystywane w autach osobowych i ciężarowych, mają wielu zwolenników i przeciwników. Poznaj już teraz ich wady i zalety! Przeczytaj ten artykuł.

Sprzęgło hydrokinetyczne – krótka charakterystyka

Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne? To część, która pozwala przenosić energię w układzie napędowym. Odbywa się to z użyciem cieczy, zmieniającej siłę mechaniczną silnika w kinetyczną i, napędzając turbinę, przekształcającą ją znów w mechaniczną. To znaczne uproszczenie, ale pozwala zobrazować, jak działa ten moduł. Ciecz zamknięta w obudowie takiego urządzenia to najczęściej oleje lub emulsje, ale czasem stosuje się zwykłą wodę, wypełniającą korpus w około 80%.

Części te używane są zazwyczaj w pojazdach osobowych. Stosuje się je m.in. w luksusowych limuzynach. Ze względu na długi poślizg jednak nie nadają się do samochodów sportowych i innych, w których liczy się błyskawiczne przyspieszenie.

Jakie są zalety tych części?

Wyróżnia się szereg plusów takiego rozwiązania. Sprzęgła hydrokinetyczne sprawiają, że jazda jest bardziej komfortowa, a zmiana biegów – łatwiejsza. Działają również mniej obciążająco na układ napędowy i efektywnie wytłumiają drgania. Charakteryzują się też cichą pracą.

Wady sprzęgieł hydrokinetycznych

Do ich minusów należy m.in. większe zużycie paliwa czy duży rozmiar oraz waga. Działają także mniej dynamicznie, a przy tym wymagają dodatkowego chłodzenia. Ponadto nowe elementy są zwyczajnie drogie.

Nowy czy zregenerowany komponent?

Z tego względu, gdy dochodzi do ich uszkodzenia, często właściciel pojazdu staje przed wyborem nowej lub zregenerowanej części. Ta druga opcja jest o tyle intratna, że otrzymuje się w pełni sprawny element, tańszy od wysokojakościowych nowych produktów. Pamiętaj jednak, aby sięgać do oferty sprawdzonych firm regenerujących!