Płytki gresowe — jak dopasować rozmiar?

Płytki gresowe — jak dopasować rozmiar?

Na etapie wykańczania wnętrz właściciele muszą podjąć decyzję o rodzaju płytek kładzionych na podłodze oraz ścianach m.in. w łazience i kuchni. Okazuje się, że dostępny w sklepach asortyment jest ogromny. Klienci mogą wybierać wśród oryginalnych i modnych wzorów, a także formatów czy faktur płytek. Sprawdź, jak dopasować gres do aranżowanej przestrzeni.

Który format do jakiego pomieszczenia?

Wśród niektórych panuje błędne przekonanie, że płytki o większych wymiarach nadają się wyłącznie do dużych przestrzeni. Okazuje się, że to właśnie dzięki wykorzystaniu formatu 60×60 czy 120×60 cm łazienka lub kuchnia optycznie się powiększy. Ciekawym rozwiązaniem może być również łączenie różnych wzorów i rozmiarów, aby stworzyć unikatowy klimat. Małe płytki zazwyczaj stanowią element dekoracyjny i są wykończeniem m.in. wnętrza kabiny prysznicowej, ściany nad wanną, blatem lub wc. Oczywiście warto także wspomnieć, że płytki wielkoformatowe są łatwiejsze i szybsze w kładzeniu.

Jakie są rodzaje wykończenia płytek gresowych?

Podczas zakupu dobrze też sprawdzić wykończenie, aby nie dopuścić do położenia na podłodze płytek zbyt śliskich (co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji) lub mało odpornych na zabrudzenia i stosowane detergenty. Na rynku dostępne są płytki gresowe polerowane i półpolerowane, satynowe, smaltowane oraz Lappato. Klienci znajdą również produkty imitujące marmur, drewno lub beton. 

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupu gresu?

Poza aspektami wizualnymi, które decydują o wyglądzie i klimacie pomieszczenia, warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania zamawianych płytek. Tutaj kluczowy jest wybór producenta, który dba o wytrzymałość i odporność płytek na ścieranie, zabrudzenia, wilgotność i niskie temperatury. Dobrze też sprawdzić, czy dany produkt spełnia krajowe i europejskie normy (dlatego najlepiej postawić na polską markę).