Płytki gresowe — jakie wybrać?

Płytki gresowe — jakie wybrać?

W pomieszczeniach takich jak łazienka, toaleta, kuchnia czy korytarz często kładzione są płytki. Osoby wykańczające mieszkanie lub dom chętnie sięgają po uniwersalny i wytrzymały gres, który można położyć na przeróżnych powierzchniach. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru płytek wykonanych z gresu. 

Gres szkliwiony, nieszkliwiony czy polerowany?

Istnieje kilka rodzajów gresu, które różnią się zastosowaniem oraz właściwościami. Przed zakupem dobrze więc zapoznać się z dostępnymi wariantami, aby wybrać produkt najlepiej spełniający oczekiwania domowników czy pasujący do aranżowanego wnętrza. Producenci proponują płytki gresowe :

  • szkliwione (wytrzymałe, odporne na ścieranie, zabrudzenia i niskie temperatury, śliskie),
  • nieszkliwione (nazywane również naturalnymi i technicznymi, sprawdzą się na zewnątrz budynków),
  • polerowane (mają gładką i śliską powierzchnię, wykazują jednak niską odporność na środki chemiczne oraz wilgoć).

Jak dobrać kształt, wzór i rozmiar płytek?

Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę rodzaj i styl, a także częstotliwość korzystania z wykańczanego pomieszczenia. Na stronach producentów często można znaleźć najnowszy katalog płytek oraz liczne inspiracje. Warto zobaczyć, jak prezentuje się podłoga czy ściana, na których położono wybrany gres, zamiast sugerować się wyłącznie wyglądem jednej płytki. Ponadto należy pamiętać, że większy format spowoduje, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze.

Gdzie kupić gres?

Obecnie artykuły przeznaczone do prac wykończeniowych są dostępne w popularnych marketach budowlanych, salonach sprzedaży oraz internecie. Najważniejsze, aby postawić na sprawdzonego producenta, działającego na rynku od lat. Z pewnością warto wybierać polskie marki, które stosują się do krajowych i europejskich standardów, co daje gwarancję wysokiej jakości zamówionych płytek.