Sprawdź lokalizację burzy dzięki mapom burzowym

Planując wyjazd na urlop, na pewno chcesz trafić na ładną pogodę. Prognozy w telewizji nie zawsze się potwierdzają, szczególnie te długoterminowe. Istnieją jednak skuteczne i bardzo precyzyjne narzędzia, które pozwalają dokładnie określić miejsce i czas wyładowań elektrycznych. Sprawdź, gdzie jest burza, jak działają radary pogody i dlaczego warto z nich korzystać.

Czym jest mapa burzowa?

Narzędzie, jakim jest mapa burzowa, pozwala ustalić, gdzie i w jakim kierunku przemieszcza się front atmosferyczny. Charakteryzuje się dużą dokładnością, jest szybka, czytelna i bardzo prosta w obsłudze. Każda ma swoją legendę. Wyładowania elektryczne oraz opady deszczu oznaczone są kolorowymi punktami. Czerwona barwa oznacza silne, gwałtowne burze, ulewy, a nawet gradobicia. Radary rozmieszczone w całej Europie rejestrują dane, dzięki którym pokazują informacje w czasie rzeczywistym. Pozwalają precyzyjnie określić, gdzie nastąpi wyładowanie. Mapy działają na laptopach, tabletach i smartfonach – wystarczy dostęp do internetu. Dzięki temu rozwiązaniu można zawsze zobaczyć, jaka będzie pogoda.

Dlaczego warto korzystać z map burz?

Wyładowania elektryczne to bardzo niebezpieczne zjawiska, o czym zawsze należy pamiętać. Mapy burzowe pozwalają z dużą dokładnością określić ich lokalizację i czas nadejścia. Dzięki nim możesz w każdej chwili skontrolować aktualną pogodę oraz prawdopodobieństwo wystąpienia burz i opadów deszczu. Przydaje się to szczególnie w rejonach, w których pogoda zmienia się błyskawicznie, np. w górach.