Mapa burzowa
Nowoczesna technologia pozwala na stałe monitorowanie zjawisk atmosferycznych i przewidywanie ich występowania. Tworzona dzięki niej mapa burzowa to bardzo wygodne narzędzie – umożliwia śledzenie na bieżąco pojawiających się i przemieszczających stref opadów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakiej zasadzie ona działa i kto zazwyczaj jej używa.
Jak wyznacza się miejsce występowania burzy?
Urządzeniami wykorzystywanymi do tworzenia wizualizacji tego typu są m.in. detektory wyładowań. To właśnie ich system pozwala najprecyzyjniej wyznaczyć miejsce występowania burzy. Dzięki zaawansowanym technologicznie czujnikom sprzęt wykrywa fale powstające podczas wyładowań, a potem wskazuje ich współrzędne. Uzyskane w ten sposób dane nanoszone są na mapę i stale aktualizowane, więc można łatwo się z niej dowiedzieć, gdzie jest burza i jakie zjawiska jej towarzyszą (np. grzmoty, błyskawice, opady gradu, ulewy).
Komu przyda się mapa pokazująca burze?
Kto najczęściej korzysta z tego narzędzia? Mapa burzowa to podstawowe źródło informacji dla łowców burz – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Da się z niej odczytać:
- gdzie gromadzą się chmury,
- dokąd i w jakim tempie przemieszcza się strefa opadów,
- gdzie i jak często występują wyładowania atmosferyczne.
Wiedząc, jak przemieszcza się front burzowy w danym momencie, łowcy mają szansę tworzyć niepowtarzalne fotografie, prowadzić obserwacje i pomiary. To praktyczne narzędzie przydaje się jednak nie tylko pasjonatom – pozwala przewidzieć pogodę z dużym prawdopodobieństwem, co ma zastosowanie w wielu sytuacjach, np. przy planowaniu różnego typu prac, a także wycieczek.
Korzystaj ze sprawdzonej mapy burzowej!
Uzyskiwanie informacji w ten sposób jest bardzo proste. Aby sprawdzić, jaka jest bieżąca lokalizacja burzy, wystarczy obejrzeć odpowiedni obszar na mapie – zawiera ona oznaczenia zjawisk atmosferycznych, animacje prezentujące zmiany pogodowe oraz współrzędne wyładowań. Korzystanie ze sprawdzonego źródła to pewność rzetelnych i aktualnych danych!